Mediálne „haló“ kvôli odluke cirkví od štátu

Autor: Gabriela Hodálová | 2.4.2015 o 15:32 | Karma článku: 13,04 | Prečítané:  2250x

Pred pár dňami opäť ožila téma financovania cirkví. Nevytiahli ju politici, ale známa slovenská herečka Zdena Studenková. V Teleráne sa vyjadrila, že si nepraje financovať žiadnu cirkev a radšej by zo svojich daní podporovala školstvo. Týmto vyjadrením sa spustila lavína pozitívnych, ale aj negatívnych ohlasov. Bolo prirodzené, že reakcia cirkví nedala na seba dlho čakať. Rímskokatolícky kňaz Ľudovít Malý z obce Merašice napísal otvorený list, ktorý adresoval pani Studenkovej. Uvádza v ňom, že ho zarazilo jej radikálne vyjadrenie, a ak by sa naladil na rovnakú „vlnovú dĺžku“ tak on si potom nepraje, aby zo štátneho rozpočtu bola financovaná kultúra. Ďalej píše, že téma financovania cirkví je celospoločenská a odborná. Preto by sa mala viesť diskusia o tejto problematike.

Nepochybujem, že danú kauzu väčšina ľudí zachytila. Video, v ktorom pani Studenková hovorí svoj názor je dostupné na internete. To isté platí aj o liste pána Malého.

Téma financovania cirkví je veľmi kontroverzná. Každý má na ňu iný názor. Inak sa k nej postaví ateista, kresťan (ktorý je kresťanom len na papieri), kresťan (ktorý chodí do kostola), moslim, budhista, či človek, ktorý verí v prírodné božstvá, atď....

Ja som katolíčka, ktorá chodí každú nedeľu do kostola. Nie som žiadna svätica, ani nič podobné. Proste VERÍM a hotovo! Osobne nevidím problém, že z našich daní ide určitá časť na cirkev. Uvedomujem si, že nie všetci budú zdieľať môj názor. O to v podstate aj ide. Nič na tomto svete nie je dokonalé a rovnaké.

Z našich daní ide časť napr. aj na neprispôsobivých občanov. Od štátu dostanú zadarmo nové byty. Platia minimálny poplatok za energie. To im samozrejme robí veľké problémy, pretože oni nemajú peniaze. Je všeobecne známe, že majú vyššie príjmy, ako ľudia, ktorí dennodenne tvrdo pracujú a im štát zadarmo, alebo za zvýhodnenú cenu nič nedá. Ale fajn, majú strechu nad hlavou a môžu si v pokoji nažívať. Je to v skutočnosti tak? Nie! V priebehu niekoľkých mesiacov zdemolujú byty. Čo sa dá predať, predajú a čo nie, tak radšej zničia ako by to mali využívať. Len pár kilometrov od môjho bydliska sa to aktuálne deje. Nie sú to len výplody moje fantázie. Samozrejme, nie všetci sú takí. Existujú rodiny, ktoré sú vďačné za strechu nad hlavou. Bohužiaľ, je to len pár svetlých výnimiek.

Ďalšiu časť daní dostávajú naši drahí volení zástupcovia, ktorí krvopotne pracujú v parlamente. Preto si samozrejme zaslúžia kvalitný (v mnohých prípadoch) nadštandardný vozový park, niekoľkotisícové hodinky, luxusné dovolenky, atď. Tvrdá práca si vyžaduje poriadnu odmenu. Ale inak všetci si musíme uťahovať opasky.

Mnoho ľudí hovorí, aby podporovali cirkev iba veriaci. Dobre. Súhlasím, ak potom ja (ak raz budem zárobkovo činná osoba) nebudem musieť podporovať neprispôsobivých občanov a politikov, lebo v nich neverím! Presvedčenie ako presvedčenie.

Momentálne je verejnosť veľmi skeptická k cirkvi. Môžu za to hlavne sexuálne škandály. Ako som si prečítala na mnohých diskusných fórach, ľudia nemienia podporovať pedofilov. S týmto súhlasím. Nehovorím, že všetko v cirkvi je také, aké by malo byť. Aj Pápež František žiadal o odpustenie za škody, ktoré kňazi napáchali sexuálnym zneužívaním detí. Veľa ľudí si povie, že čo z toho majú obete. Nato neviem odpovedať, pretože som takú hrôzu nezažila. Treba sa nato, ale pozrieť z pozitívnej stránky. Hlava katolíckej cirkvi si uvedomuje vážnosť týchto skutočností a verejne priznáva, že takýto problém existuje. Časy, keď sa o tom mlčalo sú dávno preč. Pevne verím, že je to krok, ktorý bude viesť k tomu, aby sa takéto ohavné činy ďalej nepáchali.

Treba si ale uvedomiť, že ako rodičia nemôžu za čin, ktorý spácha ich dieťa, ktoré vychovávali s láskou a úctou k životu. Tak nemôže ani Cirkev za kňazov, ktorí ublížili nevinným deťom. Nie všetci kňazi sú pedofili.

Pravdupovediac neviem, ako by som brala túto tému, keby som nebola veriaca. Je ťažké vžiť sa do inej situácie, presvedčenia... Ale jedno viem. Neodsudzujem ľudí, ktorí majú nato iný názor ako ja. Je jasné, že budú mať argumenty, ktoré budú za odluku cirkví od štátu.

A ako som už spomínala, na tomto svete nič nie je, a ani nemôže byť rovnaké.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?